Commercial Kitchen Gas Flat Griddle with Cabinet Gh-976
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| After-sales Service: | Spare Parts Free in Warranty |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Griddle |
Manufacturer/Factory & Trading Company
360° Virtual Tour
Diamond Member Since 2021
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2012-12-21
Number of Employees
141
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- GH-976
- Power Source
- Gas
- Timing Device
- Without Timing Device
- Type
- Griddle
- Voltage
- Gas
- Customized
- Non-Customized
- BTU
- 19000
- Burner
- 1 Burner
- Material
- Stainless Steel
- Certificate
- CE, ISO9001, CSA
- N/W
- 63kgs
- Temperature
- 30-300
- Griddle Size
- 580*341*16mm
- Transport Package
- Carton Inside and Wooden Outside
- Specification
- 400*900*940mm
- Trademark
- Jieguan
- Origin
- Guangzhou
- HS Code
- 8419810000
- Production Capacity
- 2000PCS/Month
Product Description
| Name | Commercial kitchen gas flat griddle with cabinet GH-976 |
| Model | GH-976 |
| Size | 400*900*940mm |
| BTU | 19000 |
| Gas source | LPG/NG |
| Oven temperature | 0~300ºC |
| Griddle size | 341*580mm |
| Thickness | 16mm |
| N/W | 63kgs |
| Material | Outside S/S 201, inside S/S 304 |
| Warranty | 1 year |
Features:
1.Flame sense of security device
2.Explosion-proof ignited a fire device
3. Accidental flame out protection device
4.Imported temperature-controlled device
| Name | Freestanding gas griddle with cabinet |
| Model | GH-986 |
| Size | 800*900*940mm |
| BTU | 41000 |
| Griddle size | 735*700*16mm |
| N/W | 138KGS |
| Name | Freestanding gas griddle with cabinet |
| Model | GH-786 |
| Size | 800*730*940mm |
| BTU | 41000 |
| Griddle size | 735*535*16mm |
| N/W | 81KGS |
| Name | Freestanding gas griddle with cabinet |
| Model | GH-986C |
| Size | 800*900*940mm |
| BTU | 41000 |
| Griddle size | 625*500*16mm |
| N/W | 138KGS |
| Name | Freestanding gas griddle with cabinet |
| Model | GH-986D |
| Size | 800*900*940mm |
| BTU | 41000 |
| Griddle size | 625*500*16mm |
| N/W | 138KGS |
| Name | Freestanding gas griddle with oven |
| Model | GH-986A |
| Size | 800*900*940mm |
| BTU | 41000+20000 |
| Griddle size | 735*535*16mm |
| Oven size | 575*650*300mm |
| N/W | 148KGS |
| Name | Freestanding gas griddle with oven |
| Model | GH-786A |
| Size | 800*730*940mm |
| BTU | 41000+20000 |
| Griddle size | 625*500*16mm |
| Oven size | 575*650*300mm |
| N/W | 128KGS |
| Company name | Guangzhou Jieguan Western Kitchen Equipment Manufacturing Co., Ltd |
| Established | 2003 |
| Main Products | combi oven, conbination cooker, fryer, griddle, food warmer, oven, induction cooker and so on |
| Total Employees | More than 300 people |
| Factory Loaction | Guangzhou, Guangdong province |
| Manufacturing Center | 3300 Acres |
| Showroom | 85 Acres |
Guangzhou Jieguan Western Kitchen Equipment Manufacturing Co., Ltd. is a professional manufacturer of stainless steel hotel kitchen supplies, fast food chains, and western food equipment integrating design, production, manufacturing and after-sales. Huadu District, Guangzhou City, has a good production environment and a superior geographical location.
In terms of product research and development, professional technicians continue to develop and improve products; in production management, experienced management personnel make production more efficient and more quality assurance; in after-sales service, a high-quality after-sales service team allows You have no worries after sale. Advanced laser cutting machines, CNC punching machines, bending machines, polishing machines and other equipment make production and processing more convenient and intelligent. Professional testing equipment ensures product quality, allowing customers to purchase and use with confidence.

1. Offer professional product recommendation to clients after fully understanding your inquiry
2. Prapare hard/soft documents for both parties
3. Production follow up
4. Strict QC control before shipping
5. 24/7 hotline after-sales service
| Question | Answer |
| MOQ | 1 set |
| Lead Time | 25 days since starting producing. |
| Warranty Time | 1-year quality guarantee for the wooden parts. |
| Payment Terms | 30% T/T in advance for production material, 70% in the front of shipment. |
| How to Start |
Contact us and leave your contact email and phone number. |
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Combination oven Series
- Griddle
- Commercial Kitchen Gas Flat Griddle with Cabinet Gh-976
Related Categories
Hot Searches
More