86L Commercial Convection Oven Electric with Mist Spray Eb-8A
Product Details
| After-sales Service: | Spare Parts Free in Warranty |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Biscuit, Cake, Pizza, Bread |
Manufacturer/Factory & Trading Company
360° Virtual Tour
Diamond Member Since 2021
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2012-12-21
Number of Employees
141
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- EB-8A
- Power Source
- Electric
- Timing Device
- With Timing Device
- Type
- Oven
- Voltage
- 220V
- Customized
- Non-Customized
- Frequency
- 50~60Hz
- Capacity
- 86L
- Material
- Stainless Steel
- Certificate
- CE, ISO9001:2005
- N/W
- 59kgs
- Power
- 5.1kw
- Package
- Carton
- Layer
- 4-Layer
- Color
- Silver/Black
- Inner Size
- 70*49*36cm
- Pan Size
- 60*40mm
- Transport Package
- Carton Inside and Wooden Outside
- Specification
- 835*770*575mm
- Trademark
- Jieguan
- Origin
- Guangzhou
- HS Code
- 8419810000
- Production Capacity
- 1000PCS/Month
Product Description
| Name | 86L commercial convection oven electric with mist spray EB-8A |
| Model | EB-8A |
| Size | 835*770*575mm |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50~60Hz |
| Power | 5.1kw |
| Capacity | 86L |
| Inner size | 70*49*36cm |
| Tray size | 60*40cm |
| Temperature | 30~300ºC |
| Timer | 120mins |
| Layer distance | 8cm |
| N/W | 59kgs |
| Material | Outside S/S 201, inside S/S 304 |
| Warranty | 1 year |
Features:
A. High-quality stainless steel, beautiful appearance, simple linear structure, easy to install and maintain.
B. The oven uses world-class electrical and operating parts to provide even heating.
C. There is a light in the oven to directly observe the baking in the oven through the glass.
D. The oven's overheat protection device can cut off the power supply when it is over temperature, which is safe and reliable.
E. *Hot Air Circulation Function
F. Time Control Function
G. Upper Heating Function
H. Spray Function
I. 4 trays. Size:607*411*28mm
| Name | Electric convection oven |
| Model | EB-4A |
| Size | 595*530*570mm |
| Voltage | 220V |
| Power | 2.2kw |
| N/W | 39KGS |
Guangzhou Jieguan Western Kitchen Equipment Manufacturing Co., Ltd. is a professional manufacturer of stainless steel hotel kitchen supplies, fast food chains, and western food equipment integrating design, production, manufacturing and after-sales.
In product development, professional technicians continue to develop and improve products; in production management, experienced management personnel make production more efficient and more quality assurance; in after-sales service, a high-quality after-sales service team allows You have no worries after sale. Advanced laser cutting machines, CNC punching machines, bending machines, polishing machines and other equipment make production and processing more convenient and intelligent. Professional testing equipment ensures product quality, allowing customers to purchase and use with confidence.
In product development, professional technicians continue to develop and improve products; in production management, experienced management personnel make production more efficient and more quality assurance; in after-sales service, a high-quality after-sales service team allows You have no worries after sale. Advanced laser cutting machines, CNC punching machines, bending machines, polishing machines and other equipment make production and processing more convenient and intelligent. Professional testing equipment ensures product quality, allowing customers to purchase and use with confidence.

1. Offer professional product recommendation to clients after fully understanding your inquiry
2. Prapare hard/soft documents for both parties
3. Production follow up
4. Strict QC control before shipping
5. 24/7 hotline after-sales service
| Question | Answer |
| MOQ | 1 set |
| Lead Time | 25 days since starting producing. |
| Warranty Time | 1-year quality guarantee for the wooden parts. |
| Payment Terms | 30% T/T in advance for production material, 70% in the front of shipment. |
| How to Start |
Contact us and leave your contact email and phone number. |
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Oven Series
- 86L Commercial Convection Oven Electric with Mist Spray Eb-8A
Related Categories
Hot Searches
More