Electric Counter Top Electric Griddle
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| After-sales Service: | Spare Parts Free in Warranty |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Steak |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Manufacturer/Factory & Trading Company
360° Virtual Tour
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2021
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2012-12-21
Number of Employees
141
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- EG-636
- Power Source
- Electric
- Timing Device
- Without Timing Device
- Type
- Steak
- Voltage
- 220V
- Customized
- Non-Customized
- Material
- Stainless Steel
- Certificate
- CE, ISO9001
- N/W
- 36kgs
- Power
- 4.05kw
- Color
- Silver
- Griddle Size
- 400*500mm
- Temperature
- 30~300
- Thickness
- 16mm
- Transport Package
- Carton Inside and Wooden Outside
- Specification
- 400*650*480mm
- Trademark
- Jieguan
- Origin
- Guangzhou
- HS Code
- 8419810000
- Production Capacity
- 1000PCS/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 48.00cm * 73.00cm * 58.00cm
- Package Gross Weight
- 40.000kg
Product Description
| Name | Counter top commercial electric flat griddle 400mm EG-636 |
| Model | EG-636 |
| Size | 400*650*480mm |
| Voltage | 220V |
| Power | 4.05KW |
| N/W | 36kgs |
| Temperature | 30-300ºC |
| Griddle size | 400*500mm |
| Thickness | 16mm |
| Material | S/S 201 |
| Warranty | 1 year |


| Name | Electric griddle flat |
| Model | EG-686 |
| Size | 600*650*480mm |
| Voltage | 220V |
| Power | 5.4kw |
| Griddle size | 600*500mm |
| Thickness | 16mm |
| Temperature | 30-300ºC |
| Company name | Guangzhou Jieguan Western Kitchen Equipment Manufacturing Co., Ltd |
| Established | 2003 |
| Main Products | combi oven, conbination cooker, fryer, griddle, food warmer, oven, induction cooker and so on |
| Total Employees | More than 300 people |
| Factory Loaction | Guangzhou, Guangdong province |
| Manufacturing Center | 3300 Acres |
| Showroom | 85 Acres |
Guangzhou Jieguan Western Kitchen Equipment Manufacturing Co., Ltd. is a professional manufacturer of stainless steel hotel kitchen supplies, fast food chains, and western food equipment integrating design, production, manufacturing and after-sales. Huadu District, Guangzhou City, has a good production environment and a superior geographical location.
In terms of product research and development, professional technicians continue to develop and improve products; in production management, experienced management personnel make production more efficient and more quality assurance; in after-sales service, a high-quality after-sales service team allows You have no worries after sale. Advanced laser cutting machines, CNC punching machines, bending machines, polishing machines and other equipment make production and processing more convenient and intelligent. Professional testing equipment ensures product quality, allowing customers to purchase and use with confidence.

1. Offer professional product recommendation to clients after fully understanding your inquiry
2. Prapare hard/soft documents for both parties
3. Production follow up
4. Strict QC control before shipping
5. 24/7 hotline after-sales service
| Question | Answer |
| MOQ | 1 set |
| Lead Time | 25 days since starting producing. |
| Warranty Time | 1-year quality guarantee for the wooden parts. |
| Payment Terms | 30% T/T in advance for production material, 70% in the front of shipment. |
| How to Start |
Contact us and leave your contact email and phone number.
Mr. Bright Liu
Guangzhou Jieguan Western Kitchen Equipment Factory
Mobile: 0086-13512763177 Tel: 0086 20 87403812
Add:NO. 141,Huadu Avenue East,Huadu District,GuangZhou,510897,China
|
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Combination oven Series
- Griddle
- Electric Counter Top Electric Griddle
Related Categories
Hot Searches
More